ONE MILLION CUPS #3
30 Nisan 2023 - Impact Hub Ankara

Tarih: 26 Nisan 2023

 

Etki odaklı çalışan girişimlerin en büyük katkılarından biri de doğayla daha uyumlu ve insanca bir yaşamın nasıl mümkün olabileceğine dair soruları gün ışığına çıkarmak. One Million Cups’ın üçüncü buluşması sağlıklı yaşam, sürdürülebilirlik ve esenlik alanlarında çalışan üç girişimciyi ağırladı. Herkes için daha adil ve yaşanabilir bir dünya için doğa dostu çözümleri ön plana çıkaran, kullanıcılarının esenliğini gözeten girişimcilerin hikayelerini ve katılımcıların sunduğu destekleri buluşmayı kaçıranlar için derledik. 

 

Refresh:  Başta festivaler olmak üzere tek kullanımlık atıkların yoğun olduğu etkinliklerde plastik ileri dönüşümüyle üretilen yenilenebilir bardaklarını kullanıma sunan Refresh, kahve satış noktalarında da yenilenebilir bardakların kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Buluşmada festival ve etkinlik düzenleme konusunda uzmanlardan fikir alma ve network kurma şansı yakalayan Refresh için katılımcıların geliştirdiği en anlamlı gündem ise bardakları toplama konusunda geliştirdikleri sistem ve değer önerisi ile daha fazla müşteriye ulaşacakları oldu. Bunun yanı sıra katılımcılar ürün yaygınlaştırma tavsiyeleri ve eşleştirme önerilerinde bulundular. Buluşmada festival ve etkinlik düzenleyen kuruluşların haritalamasının yapılmasının iş ve etki modeline sağlayabileceği katkılar üzerine konuşuldu. Film gösterimi yapan yerlerle biraraya gelmek için eşleşme fırsatı elde eden Refresh, aynı zamanda bu çalışmaları gündeminde tutan etkinlik organizasyonlarının iletişim ağlarına girme şansını yakaladı.

 

Latify: Sağlıklı yaşamı mümkün kılmayı ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlayan Latify uygulaması, katılımcılara iş ve etki modelini anlattı. Bu uygulama, kullanıcısına uzman desteği sunmanın yanı sıra kullanıcının arkadaşlarını davet etmesini ve birlikte sağlıklı yaşamı deneyimlemesini sağlıyor. Yaşadıkları en büyük sorunlardan biri hedefledikleri kullanıcı sayısına ulaşmak. Katılımcılar bu sayıyı artıracak önerilerini paylaştılar  ve uygulamanın değer önerisi üzerine konuştular. 

 

Senyorapp: Sağlıklı yaş alma sürecini ekonomik olarak erişilebilir ve herkes için ulaşılabilir hale getiren Senyorapp, bu inovasyon ile sağlıklı ve kaliteli yaşamı her yaşta güvence altına almayı hedefliyor. Hizmetlerden yararlanacak kitleye emekli hizmetleri alanında da çalışan kurumlar aracılığıyla ulaşmayı planlayan girişimin en büyük ihtiyacı ise bu odakta çalışan sigorta şirketlerinin ve bankaların iletişim ağına dahil olmak. İnovasyon odağında çalışan bir banka ile eşleşme fırsatı bulan Senyorapp, aynı zamanda ebeveynlerine yardımcı olacak uygulamalara para ödemeyi kabul edecek evlatların potansiyel bir hedef kitle olduğunu ve bu konuda çalışmalar yapılması halinde katılımcıların bir çoğunun desteğini alabileceğini öğrendi. Katılımcıların başka bir desteği ise ileri yaşlardaki insanların dijital okur-yazarlığını artırmaya yönelik faaliyetler odağında iş ve topluluk geliştirme modellerini düşündürmek oldu.