Sezon Finali – One Million Cups #8
4 Aralık 2023 - Impact Hub Ankara

Otsimo ve Impact Hub Ankara işbirliği ile büyük bir heyecanla başladığımız One Million Cups (OMC) etkinlik serisinin Sezon Finalini 29 Kasım 2023’de gerçekleştirdik. Etkinliği kaçıranlar için kısa bir özet: 

Bugüne kadar One Million Cups’da ;

7 kere bir araya geldik, 7 farklı konuda faaliyet gösteren girişimleri ağırladık. Sırasıyla Döngüsel İş Modelleri, Afette Sosyal Girişimler, Sağlıklı Yaşam ve Çevre, Sürdürülebilir Moda, Gıda ve Tarım,Yaratıcı/Yeni Medya ve Hareketlilik konularında çalışan 27 farklı girişimci iş ve etki modellerini toplulukla paylaştı.

Girişimcilerin yanı sıra etkinliklerde 225 farklı katılımcı ağırladık. Katılımcıların %11’i girişimci, %24’ü meraklı, %2’si yatırımcı, %32’si etki odaklı çalışan ve %15’i hiçbir kategoriye sığmayan (akademisyen, özel sektör, kamu sektörü ve öğrencilerden oluşan katılımcı grubu) kişilerdi.

 Her ne kadar hedefimiz bir milyon sıcak içecek tüketmek olsa da bugüne kadar yaptığımız buluşmalarda tahmini 885 bardak sıcak içecek tükettiğimizi de söylemeden geçmeyelim. 

OMC etkinlikleri sayesinde hem etki odaklı girişimciler hem de yatırımcılar birbirleriyle tanışma ve çalışma fırsatı sağladı. OMC’de tanışan ve sosyal etki odağı yaratan bazı sosyal girişimlerin ve yatırımcıların bizlerle paylaştıkları hikayelerinden bazılarını sizin için derledik:

 • Think White, Beri Kadın Kooperatifi ile tanıştı ve birlikte çalışmaya başladı.
 • Hisleri Harika, hazırladığı sanat aktivite setlerini, deprem bölgesindeki çocuklara ulaştırmaya çalışırken OMC’de tanıştığı KEDV ile deprem bölgesinde uyguladı. 
 • Aynı konuda çalışan Wiser ve Not the News OMC’de tanıştı. 
 • Wiser, OMC’den gelen geri bildirimlerle uygulamanın çehresini şekillendirerek yeniden tasarladı. 
 • Not the News OMC buluşması sayesinde sunum ve pitching tekniklerini öğrendi ve bu bilgileri, çalışmalarında standart bir format olarak kullanmaya başladı.
 • Etkinlikte yolları kesişen FarmLabs ile Tolga Özek diyaloglarını devam ettirerek iş ilişkisi geliştirdiler. 
 • SoilBiom, OMC’ye katıldıktan 3 ay sonra bir yatırımcı ile tanıştı, bu süreçte satış odaklı olmaları gerektiğini fark ederek ürün çeşitliliğini arttırdı ve Anadolu Meralarına gübre satışı gerçekleştirdi.
 • Teyit, Nihal Sevilmen Çikolata ile tanıştı ve yılbaşı hediyeleri için birlikte çalışmaya karar verdiler. 

Bu geri bildirimler sayesinde, OMC buluşmalarının etkinlik sırasında yapılan destek ve önerilerin ötesine geçen işbirliklerine ve fırsatlara vesile olduğunu gördük.

Peki neden sezon finali gerçekleştirdik?

Üzülerek veda ettiğimiz OMC etkinliğinin hedeflerinin bir kısmına ulaşmasına rağmen, halen doğru zamanda ve doğru formatta olmadığını görüyoruz. 

Bunun nedenlerinden biri etkinlik formatının girişimciyle uzun sohbetlere imkan vermemesi. Ekosistemde birbirimizi dinlemeye, derinlemesine tartışmaya ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. Etkinliğe katılan destekçilerin kendi çözüm kapasitelerini fark edebilmeleri için fikir alış verişinden öteye geçebilmelerini sağlayacak alternatif bir formata ihtiyaç var. OMC’ye katılan girişimcilerin de uyguladıkları iş ve etki modelleri üzerine daha derinlemesine konuşmaya, daha nitelikli çözümlere ve operasyonel sorunlarını çekinmeden paylaşabilecekleri bir ortama ihtiyacı var. Bunun gerçekleşebilmesi için 6 dakikadan daha fazla süreye ve daha fazla geri bildirim aldıkları ritmik etkinliklere ihtiyaç var. 

Özetle, bu format her ne kadar bir çok karşılaşmayı mümkün kılsa da, yanlış zamanda uygulandı.

OMC’nin enerjisini kaybetmeden, Ankara’daki topluluğun şu anki ihtiyaçlarına daha uygun bir format arayışı içerisindeyiz. Bunun için sezon finali etkinliğinde katılımcılara yeni format önerilerini sorduk ve onlardan çok iyi öneriler aldık:

 • Fail: Girişimcilerin başarısızlık hikayelerinin anlatıldığı bir format
 • Flip: Girişimcilerin dinleyici olduğu ve destekçilerin sunum yaptığı bir format 
 • Pis İşler: Operasyonel, kimsenin yapmak istemediği, girişimciliğin büyülü olmadığı dünyanın anlatıldığı buluşmalar
 • Melez Tür: Sosyal girişimci “melez türünün” tanıştırıldığı bir format 
 • Impact Pub: Dertleşme ve paylaşma formatı 

OMC’nin özgün formatının işe yarayacağı ekosistemler yok değil. Bu nedenle bu formatı devralmak isteyenler için birikimimizi, formatı ve süreci aktarmaya hazırız. OMC formatını devralmakla ilgilenenler [email protected] adresine mail atabilirler. 

Bir gün tekrar buluşacağımızı biliyor, o günü hasretle bekliyoruz.