ONE MILLION CUPS #6
20 Ekim 2023 - Mizgin Calagan

Tarih: 27 Eylül 2023

 

Eylül ayında yapılan buluşmanın konusu Yeni/Yaratıcı Medyaydı. Geleneksel medyanın dijital teknolojiyle başlayan ve yaratıcılıkla da birleşen dönüşümünü Wiser, Not The News ve Esmiyor girişimleriyle tartıştık, destek ihtiyaçlarını dinledik.

Not the news: Kültür-sanat haberciliğindeki tek tipleşmeyi değiştirmek isteyen Not The News, kültür – sanat alanında hem güncel gelişmeleri hem de geçmişte üretilmiş eserleri analiz ediyor, platformlarında özgün bir derleme sunuyor. Ayrıca aylık özel çalma listeleri yapıyor ve kültür sanat alanındaki üreticilerle söyleşiler düzenliyor. Festivaller ve diğer kültür-sanat etkinlikleri için özel içerikler üretmeyi de amaçlıyor. Buluşmada, kurdukları platform üzerinden gelir modeli oluşturmak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hakkında desteğe ihtiyaçları olduğunu dile getirdi.

Wiser: Entelektüel içerik üreticiliği yapan Wiser, farklı mecralardaki içerikleri tek bir app’te birleştiriyor ve kullanıcıları için bir içerik kütüphanesi sunuyor. Aynı zamanda hem üreticinin hem de kullanıcının birbirleriyle irtibatta olabileceği ve beslenebileceği bir ekosistem yaratmayı da amaçlıyor. Zaman geçtikçe kullanıcının dikkat süresinin de azaldığını belirten Wiser, buluşmada app’i kullanan kişinin içerikler içinde dolaştığı süreyi artırmak istediklerini söyledi. Bunun yanı sıra bağımsız içerik üreticilerinin gelir modeli yaratabilmesini ve bu sanal içerik kütüphanesi sayesinde yaşayan bir belleğin oluşmasını amaçladıklarını dile getirdi.

Esmiyor: Yola sürdürülebilirlik ve iklim krizi alanında içerikler üreten bir podcast olarak başlayan Esmiyor, zaman içerisinde sürdürülebilirlik stratejisi konusunda kurumlara destek olan, amaç odaklı bir tasarım stüdyosuna dönüştü. Buluşmada, farklı pazarlara açılma konusunda danışmanlığa ve fon desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi. Aynı zamanda, ekosistemdeki diğer etki üreten aktörlerle tanışıp onlardan ilham almanın besleyici taraflarından da bahsetti.