ONE MILLION CUPS #7
27 Ekim 2023 - Mizgin Calagan

Tarih: 25 Ekim 2023

Ekim ayı buluşmasında hareketlilik alanında çalışan Merlyn Motors, Patronsuz Kurye ve Hergele Mobility girişimlerini ağırladık. Girişimcilerin sunumları, şehrin bir ucundan diğerine giderken yollardan, trafikten ve plansızlıktan şikayet eden her Ankaralı gibi salondaki katılımcılar için de bilgilendirici ve umut vericiydi. Buluşmayı sizler için aşağıda özetledik.

Merlyn motors

Paylaşımlı mikro araçlar üretmeyi amaçlayan Merlyn Motors, Merlyn isimli modelinin tasarımında değiştirilebilen bataryalar kullanıldığı için sürdürülebilirlik ekonomisine de katkı sunmayı hedefliyor.

Merlyn Motors ekibi, prototipi tamamladıktan sonra Merlyn’in trafiğe çıkabilmesi için 10 adet test aracı üretmeleri gerektiğini, sürecin hızlı ilerleyebilmesi için fona ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Test sürüşleri için pilot bölge olarak şehrin içi mi yoksa üniversite kampüsleri gibi kendi trafik kuralları olan ve görece daha sakin yerlerde mi yapılmalı sorusu üzerine yoğunlaşıldı. Bu soru bağlamında İstanbul’da yapılması planlanan “düşük emisyonlu bölgeler”de test sürüşünün yapılması önerildi. 

Merlynin için öncelikle gençleri hedefleyen ekip, katılımcılarla derin bir sohbete daldı. Aracın güvenlik problemlerinin aile tarafından sorgulanacak olması, gençlerin maddi kaygıları, bu yaş kitlesi tarafından beklenen görsel imajı karşılamaması gibi öne sürülen gerekçelerle gençleri hedeflemek yerine motorlu kuryeler için bir alternatif olarak düşünülmesinin mantıklı olacağı önerisi verildi. Öte yandan gençleri tek tip kabul etmek yerine Merlyn’i tercih edecek ve etmeyecek insanlar olacağını ve bu mikro-mobilite hareketini bir toplumsal hareket çizgisine çekmenin mantıklı olacağı konuşuldu. Mikro-mobilitenin bir topluluk hareketi olarak algılanmasının Merlyn Motors’a pazara girerken bir avantaj olabileceğinden bahsedildi.

Patronsuz Kurye

İstanbul Kadıköy bölgesindeki kuryelerin biraraya gelerek oluşturduğu Patronsuz Kurye girişimi, bisikletli kurye topluluğuyla Kadıköy’de bir çok kuruma kurye hizmeti sunuyor, hem bisikletli hem de motorlu kuryeler için hak savunuculuğu yapıyor. Pandemi döneminde COVID’li hastalara ücretsiz yemek dağıtımı yapılması, 6 Şubat depremlerinde bisikletlerle depremzedelere yardım götürülmesi gibi saha çalışmaları da olan girişim, bu çalışmaları afet zamanlarında daha aktif ve örgütlü bir şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyor. 

Buluşmada Patronsuz Kurye, büyük firmaların kuryelerine karşı özensiz davranışlarını dönüştürmek için yeni bir iş modeli olan bisikletli kurye okulunu kurmaya yöneldiğini aktardı.  Bisikletli kuryelerin hem kendi hakları konusunda hem de katkı sağladıkları sürdürülebilirlik ekonomisi konusunda bilinçsiz olduğunu ve online kurye okulu ile bu farkındalığı yaratmak istediğini dile getirdi. Katılımcılar tarafından okulun bütçesine çalışmasının önemli olduğu vurgulandı ve bütçe çalışması için destek sözü verildi. Kurye okulu için deprem bölgesindeki kurye ağı ve belediyelerle de konuşmanın faydalı olacağı belirtildi.

Patronsuz Kurye, kuryelerin hem kendi aralarında hem de şirketlerle iletişimlerinde kurye haklarını gözetecek bir sözleşme hazırlanması için hukuki desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti. Topluluk içi disiplini sağlamak için yaptırım olarak duyarlılık üzerine yoğunlaşıldığını fakat bunun işler olmadığını söylemesinin üzerine finansal ve sosyal alanların ayrılmasının sağlıklı olacağı tavsiye edildi.

Hergele Mobility

14 mikromobilite filosuna destek sağlayan bir sisteme sahip olan Hergele Mobility, mikromobilite ve depo lojistiğini birarada düşünerek tasarladığı yeni ürünü Wamo’yu yurt dışı pazarında da yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Depolarda yük taşınmasını kolaylaştıran Wamo’nun, depo işçiliğindeki yaş ve cinsiyet sınırlarını ortadan kaldırması ve meslek kaynaklı hastalıkları da azaltması hedefleniyor. 

Buluşmada ekip, Wamo’ların Kaliforniya pazarına satılması ve sonraki süreçte, araçların tamir ve temizliği ile ilgilenecek bir partnere ihtiyaç duyduklarını belirtti. Fabrika için tasarlanmış diğer scooterlar’dan farklarının ne olduğu sorulduğunda, onları ayrıştıran şeyi insan destekli mobilite çözümlerine oranla yüksek verimlilik ve daha düşük fiyat olarak tanımladı. Tasarlanan bu aracın havalimanında valiz taşıyan yolculara yönelik bir halinin de üretilmesinin faydalı olabileceği önerisi verildi.